Multiple Teams · NC Cross Country – Running Wild!!


Times/Finishes from pre-district meets below:

1 Arlington Houston 104 7+9+11+35+42 (47+49) 1:14 1-5 Split | 17:25 Avg
2 North Crowley 110 1+4+21+27+57 1:40 1-5 Split | 17:25 Avg
3 Cedar Hill 151 8+26+33+40+44 (53+70) 1:11 1-5 Split | 17:46 Avg
4 Keller Fossil Ridge 151 5+24+34+37+51 (72) 1:28 1-5 Split | 17:46 Avg
5 Arlington Lamar 158 12+16+22+41+67 (81) 1:33 1-5 Split | 17:45 Avg
6 Stephenville High School 173 19+25+32+36+61 (89+100) 0:56 1-5 Split | 17:55 Avg
7 Euless Trinity 195 6+17+39+60+73 (78+80) 2:06 1-5 Split | 17:55 Avg
8 Grand Prairie 196 10+29+30+45+82 2:27 1-5 Split | 18:03 Avg
9 Hurst Bell 210 13+38+43+50+66 (68+74) 1:24 1-5 Split | 18:01 Avg
10 Brock 215 2+31+46+65+71 (92+109) 2:11 1-5 Split | 18:00 Avg
11 River Oaks Castleberry 235 18+48+52+54+63 (64) 1:03 1-5 Split | 18:08 Avg
12 Kennedale 281 20+55+62+69+75 (83+102) 1:35 1-5 Split | 18:26 Avg
13 Midlothian Heritage High School 289 14+15+84+86+90 (103+104) 2:25 1-5 Split | 18:37 Avg
14 Mineral Wells 314 28+58+59+76+93 (121) 1:51 1-5 Split | 18:40 Avg
15 Abilene Cooper 339 23+56+79+85+96 (114) 2:00 1-5 Split | 18:54 Avg
16 Peaster 456 3+108+111+115+119 (122+124) 6:31 1-5 Split | 20:09 Avg
17 Tolar 477 88+94+95+99+101 (105+107) 0:18 1-5 Split | 19:44 Avg
18 Dallas Life Oak Cliff 503 77+91+110+112+113 (117+120) 1:11 1-5 Split | 19:58 Avg
19 Poolville 504 87+97+98+106+116 (118+123) 3:23 1-5 Split | 20:25 Avg

The Running Panthers started the season off in fine fashion as they finished in 2nd place at the Burleson Elk Run .The Panthers were led by Senior Antwain George and Oliver Villalobos who both finished in the top ten. George finished the race in 2nd with a time of 16:38, while Villalobos finished in fourth with a time of 16:44.

The rest of the Panther’s finished:

  1. Desjuan Williams 17:41
  2. Joey Zahrah 17:46
  3. Mateo Cordova 18:18
 

Fossil Ridge Run of the Panther

 

The Running Panther men captured first place in the 6-A division for the second year in a row. Antwain George led the way by winning the individual title with a blistering 15:36. Oliver Villalobos also finished in the top ten for the second straight week.

       
1 Birdville High School 56 8+9+12+13+14 (22+23) 0:33 1-5 Split | 16:57 Avg
2 North Crowley 72 1+7+16+19+29 (40) 2:19 1-5 Split | 17:01 Avg
3 Keller Fossil Ridge 116 5+17+28+30+36 (51) 1:39 1-5 Split | 17:33 Avg
4 Hurst Bell 127 11+15+31+32+38 (50+52) 1:16 1-5 Split | 17:40 Avg
5 Euless Trinity 129 4+18+25+35+47 (61+63) 2:08 1-5 Split | 17:39 Avg
6 Fort Worth Boswell 170 2+20+26+60+62 (64+77) 3:23 1-5 Split | 17:50 Avg
7 Richardson 213 3+41+45+59+65 (66+74) 3:06 1-5 Split | 18:12 Avg
8 Garland Sachse 228 6+34+53+67+68 (70+75) 2:40 1-5 Split | 18:19 Avg
9 North Forney 268 27+33+57+73+78 2:46 1-5 Split | 19:03 Avg
10 Fort Worth Trimble Tech 271 24+48+58+69+72 (79+86) 2:06 1-5 Split | 18:53 Avg
11 Arlington 285 39+42+43+80+81 2:49 1-5 Split | 19:27 Avg
12 Fort Worth Eastern Hills 307 37+49+54+83+84 (91+97) 3:17 1-5 Split | 19:39 Avg
13 Fort Worth Western Hills 320 10+44+85+89+92 (95+96) 6:36 1-5 Split | 20:37 Avg
14 Garland Lakeview 322 21+55+71+82+93 7:37 1-5 Split | 20:30 Avg
15 Arlington Oakridge 353 46+56+76+87+88 (90+94) 3:10 1-5 Split | 20:10 Avg
         

1          Antwain George     12       North Crowley        15:36.86

9          Oliver Villalobos     12       North Crowley        16:37.18

19       Dejuan Williams     12       North Crowley        17:24.12

22       Joey Zahrah             11       North Crowley        17:30.81

32       Zack Doepke            12       North Crowley        17:56.29

43       Mateo Cordova      10       North Crowley        18:24.70

 

Varsity girls finished 12th led by Maya Chowdhury.

1          Euless Trinity           47       4+6+7+14+16 (17+24)     1:43 1-5 Split | 20:26 Avg

2          Fort Worth Boswell           69       2+8+12+18+29 (41+46)   3:11 1-5 Split | 20:42 Avg

3          Hurst Bell      109     10+22+23+26+28 (35+37)          0:57 1-5 Split | 21:27 Avg

4          Argyle            113     5+15+20+31+42 (53+64)            2:36 1-5 Split | 21:20 Avg

5          Birdville High School         119     9+11+13+32+54 (58+59)            2:01 1-5 Split | 21:30 Avg

6          Arlington      130     1+19+27+38+45 (47+49)            4:09 1-5 Split | 21:15 Avg

7          Garland Sachse       192     25+30+39+43+55 (79+80)          1:24 1-5 Split | 22:17 Avg

8          Haltom City 230     33+34+50+56+57 (61+68)          1:11 1-5 Split | 22:37 Avg

9          Richardson   244     3+36+62+69+74 (75+76)            5:05 1-5 Split | 22:35 Avg

10       Keller Fossil Ridge 273     21+48+51+72+81 (83+88)          3:46 1-5 Split | 23:14 Avg

11       North Forney          311     52+60+63+66+70 (71+73)          1:04 1-5 Split | 23:29 Avg

12       North Crowley        377     40+67+78+92+100 (106)            5:19 1-5 Split | 25:04 Avg

13       Garland Lakeview 422     65+77+82+95+103 (108+114) 4:35 1-5 Split | 25:51 Avg

14       Fort Worth Trimble Tech             443     44+93+99+102+105 (110+112)            5:52 1-5 Split | 26:50 Avg

15       Garland Naaman Forest   465     84+85+91+101+104 (115+117)            2:44 1-5 Split | 26:53 Avg

16       Richardson Berkner          470     86+89+90+98+107 (109+113) 2:50 1-5 Split | 27:00 Avg

17       Fort Worth Eastern Hills 537     87+97+116+118+119 (120+121)         6:48 1-5 Split | 30:18 Avg

18       Fort Worth Dunbar           546     94+96+111+122+123 (124+125)         9:19 1-5 Split | 31:23 Avg

 

Maya Chowdhury 10       North Crowley        22:25.07       40

Anita Wekesa          10       North Crowley        23:42.72       67

Toiya Smith 12       North Crowley        24:49.71       78

Bre Wright   12       North Crowley        26:42.90       92

Bridgette Wekesa 11       North Crowley        27:44.41       100

 

Paschal Invitational

The Panther boys finished fourth at the Paschal Invitational. The Panthers were led by Antwain George once again as the senior finished fourth overall.

1          Grapevine    66       7+8+9+17+25 (33+36)     1:05 1-5 Split | 17:33 Avg

2          Birdville High School         71       10+11+15+16+19 (34+39)          0:28 1-5 Split | 17:36 Avg

3          Aledo 71       1+2+12+27+29 (47)          2:47 1-5 Split | 17:13 Avg

4          North Crowley        99       4+13+22+23+37 (40)        2:12 1-5 Split | 17:50 Avg

5          Fort Worth Paschal           111     14+18+20+28+31 (42+43)          1:03 1-5 Split | 18:05 Avg

6          Trinity Valley           164     5+26+38+46+49 (54)        3:08 1-5 Split | 18:35 Avg

7          Fort Worth Boswell           172     3+24+35+53+57 (58+60)            4:17 1-5 Split | 18:51 Avg

8          Fort Worth Country Day  184     6+30+32+50+66     7:13 1-5 Split | 19:33 Avg

9          Denton Braswell     232     21+44+52+56+59 (61+64)          2:48 1-5 Split | 19:46 Avg

10       Fort Worth Eastern Hills  240     41+45+48+51+55 (63+65)          1:42 1-5 Split | 19:42 Avg

11       Fort Worth Dunbar           336     62+67+68+69+70 (71)     8:55 1-5 Split | 26:12 Avg

 

4          Antwain George     12       North Crowley        16:34.20

13       Oliver Villalobos     12       North Crowley        17:36.70

23       Joey Zahrah 11       North Crowley        18:06.30

24       Dejuan Williams     12       North Crowley        18:09.10

39       Zack Doepke            12       North Crowley        18:47.10

44       Mateo Cordova      10       North Crowley        18:52.00

 

The girl’s finished in fourth as they were led by a great outing by Maya Chowdhury and Anita Wekesa who both finished in the top ten.

1          Grapevine    15       1+2+3+4+5 (7+8)   0:22 1-5 Split | 23:20 Avg

2          Fort Worth Boswell           76       10+14+15+18+19 (23+32)          3:26 1-5 Split | 26:46 Avg

3          Fort Worth Paschal           83       11+12+13+21+26 (28+31)          3:23 1-5 Split | 26:53 Avg

4          North Crowley        93       6+9+16+29+33       7:20 1-5 Split | 27:12 Avg

5          Irving 108     17+20+22+24+25 (27+30)          1:25 1-5 Split | 28:19 Avg

 

6          Maya Chowdhury  10       North Crowley        23:51.00

10       Anita Wekesa          10       North Crowley        24:18.50

30       Bre Wright   12       North Crowley        27:26.50

45       Bridgette Wekesa  11       North Crowley        29:13.90

50       Daisia Anderson     12       North Crowley        31:11.00

 

Metroplex Challenge

The Panther men finished fourth at the Haltom Metroplex challenge as once again Senior Antwain George ran well finishing second overall.

1          Birdville High School         79       10+11+15+20+23 (57+64)          0:33 1-5 Split | 17:47 Avg

2          Azle    89       6+16+19+21+27 (58+67)            1:00 1-5 Split | 17:52 Avg

3          Duncanville  108     4+5+13+33+53 (54+59)   1:59 1-5 Split | 17:52 Avg

4          North Crowley        111     2+8+25+26+50 (60+75)   1:57 1-5 Split | 17:56 Avg

5          South Grand Prairie          144     12+17+34+37+44 (62+88)          1:14 1-5 Split | 18:20 Avg

6          Richland        163     1+35+40+42+45 (55+68)            2:28 1-5 Split | 18:19 Avg

7          Hurst Bell      195     24+28+30+43+70 (82+89)          1:12 1-5 Split | 18:36 Avg

8          Grand Prairie           210     22+39+46+51+52 (73)     0:56 1-5 Split | 18:42 Avg

9          Euless Trinity           225     7+47+48+49+74 (81+85)            2:00 1-5 Split | 18:41 Avg

10       Richardson Berkner          252     3+14+31+95+109 (114+122)     4:24 1-5 Split | 18:56 Avg

11       Justin Northwest    327     29+66+69+77+86 (87+92)          1:30 1-5 Split | 19:16 Avg

12       Covenant Christian Academy     346     9+41+78+106+112 (118+121)  3:57 1-5 Split | 19:42 Avg

13       Dallas Skyline          380     18+63+79+105+115 (116+120)            4:40 1-5 Split | 20:05 Avg

14       Arlington      388     61+71+72+84+100 (102)            1:29 1-5 Split | 19:37 Avg

15       Wichita Falls Rider 394     36+76+91+94+97 (104+110)     1:44 1-5 Split | 19:48 Avg

16       Haltom City  405     38+83+90+96+98 (99+107)       1:47 1-5 Split | 19:53 Avg

17       Granbury      418     56+65+93+101+103 (119+123)            2:00 1-5 Split | 20:02 Avg

18       Lancaster      444     32+80+108+111+113 (117)       3:16 1-5 Split | 20:30 Avg

 

2          Antwain George     12       North Crowley        16:56.58

11       Oliver Villalobos     12       North Crowley        17:30.69

28       Joey Zahrah 11       North Crowley        18:08.57

29       Dejuan Williams     12       North Crowley        18:11.27

53       Zack Doepke            12       North Crowley        18:54.45

63       Mateo Cordova      10       North Crowley        19:05.59

79       Nate Williams          9          North Crowley        19:27.59

 

Ken Gaston Invitational

With over 260 runners and 37 teams competing the Running Panthers ran well in the biggest meet of the year to this point. Antwain George continued his streak of top five finishes as he was 2nd  overall, leading the Panthers to a 6th place finish.

1          College Station High          78       1+9+15+26+27 (48+98)   1:21 1-5 Split | 16:54 Avg

2          Eustace         194     5+22+53+54+60 (68+81)            1:23 1-5 Split | 17:26 Avg

3          Arlington Lamar     195     20+29+31+42+73 (92+122)       0:49 1-5 Split | 17:32 Avg

4          Duncanville  205     4+11+13+78+99 (125+173)       1:55 1-5 Split | 17:22 Avg

5          Burleson Centennial          213     6+36+38+66+67 (91+93)            1:24 1-5 Split | 17:29 Avg

6          North Crowley        231     2+14+41+50+124 (137+223)     2:24 1-5 Split | 17:26 Avg

7          Wolfforth Frenship           249     12+35+45+72+85 (120+129)     1:13 1-5 Split | 17:39 Avg

8          Killeen Ellison          258     24+44+56+63+71 (96+151)       0:40 1-5 Split | 17:44 Avg

9          Waxahachie 299     8+32+46+75+138 (154+184)     2:14 1-5 Split | 17:44 Avg

10       Arlington Bowie      318     3+7+16+102+190  3:18 1-5 Split | 17:34 Avg

11       Midlothian   335     25+58+59+82+111 (119+126)  1:08 1-5 Split | 17:56 Avg

12       Grand Prairie           338     28+64+74+84+88 (113+132)     0:46 1-5 Split | 17:56 Avg

13       Mansfield Lake Ridge        355     18+30+89+103+115 (117+143)            1:23 1-5 Split | 17:56 Avg

14       Hurst Bell      366     21+57+90+94+104 (106+121)  1:10 1-5 Split | 17:59 Avg

15       Cedar Hill      388     23+49+79+110+127 (147+158)            1:24 1-5 Split | 18:03 Avg

16       Lake Dallas   494     39+55+95+148+157 (206+214)            1:30 1-5 Split | 18:20 Avg

17       South Grand Prairie          498     19+52+87+166+174 (209)          2:09 1-5 Split | 18:20 Avg

18       Mansfield Timberview      534     33+65+123+135+178 (189+227)         1:53 1-5 Split | 18:26 Avg

19       Corsicana     542     69+76+83+145+169 (182+197)            1:16 1-5 Split | 18:29 Avg

20       Fort Worth Southwest Christian           544     17+62+140+146+179 (208)       2:17 1-5 Split | 18:26 Avg

21       Joshua           553     61+70+134+139+149 (164+165)         1:06 1-5 Split | 18:30 Avg

22       Cleburne       556     37+97+131+136+155 (160+222)         1:31 1-5 Split | 18:29 Avg

23       Granbury      607     47+100+107+159+194 (204+228)       2:00 1-5 Split | 18:40 Avg

24       Carrollton Creekview        628     34+118+142+163+171    1:48 1-5 Split | 18:41 Avg

25       White Settlement Brewer            683     40+116+167+177+183 (192)     1:52 1-5 Split | 18:49 Avg

26       Waco University     691     77+112+153+161+188 (193+196)       1:26 1-5 Split | 18:51 Avg

27       Lancaster      726     43+51+201+210+221       2:53 1-5 Split | 19:12 Avg

28       Arlington      737     105+128+130+175+199 (207+237)    1:23 1-5 Split | 18:59 Avg

29       Everman       785     10+180+186+191+218 (224)     3:40 1-5 Split | 19:09 Avg

30       Fort Worth Eastern Hills  819     109+114+162+215+219 (229+240)    1:59 1-5 Split | 19:22 Avg

31       Frisco High   836     133+144+150+198+211 (231+236)    1:26 1-5 Split | 19:21 Avg

32       Fort Worth Trimble Tech 865     80+152+187+213+233 (234+243)       3:22 1-5 Split | 19:41 Avg

33       Justin Northwest    876     141+168+172+195+200 (202+238)    0:55 1-5 Split | 19:24 Avg

34       DeSoto          883     101+176+185+205+216 (217+225)    1:54 1-5 Split | 19:30 Avg

35       Crowley        891     86+156+203+220+226 (230+239)       2:48 1-5 Split | 19:43 Avg

36       Garland Lakeview  939     108+170+181+235+245  6:36 1-5 Split | 20:46 Avg

37       Fort Worth Dunbar           1171  212+232+241+242+244 (246+247)    4:27 1-5 Split | 22:31 Avg

 

2          Antwain George     12       North Crowley        16:12.90

15       Oliver Villalobos     12       North Crowley        17:02.80

42       Joey Zahrah 11       North Crowley        17:34.70

51       Dejuan Williams     12       North Crowley        17:45.90

129     Mateo Cordova      10       North Crowley        18:37.50

144     Nate Williams          9          North Crowley        18:50.90

239     Zack Doepke            12       North Crowley        20:40.90

 

The Girls were competing against 26 teams and finished 17th led by Maya Chowdury who finished 10th overall.

 

1          Burleson Centennial          24       1+2+6+7+8 (21+30)          1:13 1-5 Split | 22:25 Avg

2          Hurst Bell      52       4+5+11+15+17 (41+51)   1:10 1-5 Split | 23:02 Avg

3          Duncanville  124     14+19+23+26+42 (68+69)          1:21 1-5 Split | 24:03 Avg

4          Arlington Martin    179     9+18+35+44+73 (74+88)            2:37 1-5 Split | 24:17 Avg

5          White Settlement Brewer            192     3+16+27+40+106 (128+133)     4:07 1-5 Split | 24:16 Avg

6          Cleburne       212     12+29+52+59+60 (83+101)       1:55 1-5 Split | 24:37 Avg

7          Killeen Ellison          245     36+39+43+63+64 (104+125)     0:51 1-5 Split | 24:54 Avg

8          Joshua           279     22+37+38+67+115 (118)            2:51 1-5 Split | 25:02 Avg

9          Arlington Houston 280     28+31+48+86+87 (110+141)     1:32 1-5 Split | 25:03 Avg

10       Carrollton Creekview        282     24+45+56+62+95 (107+120)     1:54 1-5 Split | 25:06 Avg

11       DeSoto          291     13+32+34+90+122 (126+134)  3:43 1-5 Split | 25:03 Avg

12       Arlington      303     25+54+55+84+85 (91+99)          1:34 1-5 Split | 25:11 Avg

13       Midlothian   356     33+46+47+93+137 (144+160)  3:22 1-5 Split | 25:37 Avg

14       Royse City    363     53+66+75+77+92 (98+102)       0:55 1-5 Split | 25:31 Avg

15       Killeen Shoemaker 377     61+76+79+80+81 (96)     0:26 1-5 Split | 25:34 Avg

16       Arlington Bowie      412     49+72+78+97+116 (117+130)  1:47 1-5 Split | 25:49 Avg

17       Arlington Lamar     429     65+70+82+103+109 (112+124)            1:14 1-5 Split | 25:53 Avg

18       North Crowley        465     10+100+113+119+123 (150+163)       4:06 1-5 Split | 26:02 Avg

19       Grand Prairie           553     58+94+111+139+151 (165+168)         3:54 1-5 Split | 26:57 Avg

20       Cedar Hill      554     50+89+131+136+148       3:53 1-5 Split | 27:01 Avg

21       Waxahachie 559     20+108+129+132+170    10:01 1-5 Split | 27:48 Avg

22       Crowley        635     57+135+142+149+152 (171+172)       4:00 1-5 Split | 27:48 Avg

23       Granbury      664     105+114+138+153+154  2:44 1-5 Split | 27:51 Avg

24       Waco University     669     71+140+145+156+157 (158+161)       4:17 1-5 Split | 28:12 Avg

25       Arlington Seguin     704     121+127+143+146+167  5:19 1-5 Split | 28:47 Avg

26       Corsicana     787     147+155+159+162+164 (166+169)    2:48 1-5 Split | 30:12 Avg

 

 

10       Maya Chowdhury  10       North Crowley        23:06.20

115     Toiya Smith              North Crowley        26:17.20

135     Anita Wekesa          10       North Crowley        26:40.80

147     Bridgette Wekesa  11       North Crowley        26:56.40

158     Bre Wright   12       North Crowley        27:12.80